POLITYKA DYWIDENDOWA
MIRBUD S.A. W SKIERNIEWICACH
przyjęta Uchwałą Zarządu Nr 1/2020 z dnia 18 maja 2020 r.
Nadrzędnym celem strategicznego planowania Zarządu MIRBUD S.A. jest dalszy rozwój na rynku budowlanym w Polsce. W najbliższych latach istotnym wyzwaniem dla Spółki jest coroczny wzrost przychodów ze sprzedaży usług budowlano-montażowych i inżynieryjno-drogowych, a także rentowności operacyjnej. Intencją Zarządu Spółki jest przyjęcie polityki dywidendowej przy zachowaniu równowagi pomiędzy wypłacaną kwotą dywidendy, a możliwościami efektywnego inwestowania wypracowanych zysków przez MIRBUD S.A.
Zarząd, w wyniku dokonanej analizy bieżącej i przewidywanej sytuacji finansowej Spółki, podjął uchwałę o przyjęciu Polityki Dywidendowej MIRBUD S.A. i jej ogłoszeniu. Zasady niniejszej Polityki Dywidendowej obowiązywać będą poczynając od uchwały Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy o przeznaczeniu zysku osiągniętego przez Spółkę za rok 2020.
1. Zarząd Spółki, po uzyskaniu zgody Rady Nadzorczej Spółki, corocznie wnioskować będzie do Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy o wypłacanie za poszczególne lata dywidendy w wysokości od 10% do 50% zysku netto MIRBUD S.A.
1.1. W swojej rekomendacji dla Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Zarząd każdorazowo będzie uwzględniał między innymi następujące istotne czynniki, mające wpływ na wysokość dywidendy podlegającej wypłacie:
a) potrzeby inwestycyjne wynikające z realizacji strategii Grupy Kapitałowej MIRBUD,
b) politykę akwizycyjną prowadzoną przez Spółkę i dostępne w związku z tym finansowanie,
c) potrzeby płynnościowe Grupy Kapitałowej MIRBUD uzależnione od aktualnych i oczekiwanych warunków rynkowych i regulacyjnych,
d) wysokość zobowiązań z tytułu bieżącej działalności i obsługi zadłużenia,
e) zobowiązania wynikające z zawartych umów dotyczących finansowania działalności Spółki i Grupy Kapitałowej MIRBUD, w szczególności umów kredytowych,
f) wpływy z tytułu dywidend otrzymywanych przez Spółkę od jej podmiotów zależnych,
g) optymalizację struktury finansowania działalności Grupy Kapitałowej MIRBUD
h) kowenanty zawarte w umowach z instytucjami finansującymi.
1.2. Zarząd informuje, iż nie wyklucza w przyszłości podjęcia uchwały w przedmiocie zawieszenia stosowanej w Spółce polityki dywidendowej w odniesieniu do roku, w którym wystąpi nadzwyczajna sytuacja skutkująca trudnościami ekonomiczno- finansowymi Spółki.
1.3. Decyzję o podziale zysku, w tym o wypłacie i wysokości dywidendy, zgodnie z art. 395 § 2 pkt 2) kodeksu spółek handlowych oraz odpowiednio do Statutu Spółki, podejmuje Zwyczajne Walne Zgromadzenie w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego.
2. Osoby, którym przysługuje prawo do dywidendy oraz oznaczenie dnia dywidendy i terminu wypłaty
2.1. Akcjonariuszom Spółki przysługuje prawo do udziału w zysku, który zostanie wykazany w rocznym, zbadanym przez biegłego rewidenta jednostkowym sprawozdaniu finansowym, przeznaczonym uchwałą Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy do wypłaty na rzecz akcjonariuszy Spółki (prawo do dywidendy).
2.2. Organem uprawnionym do podejmowania decyzji o podziale zysku Spółki i wypłacie dywidendy jest Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które powinno odbyć się w ciągu sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego, podejmuje uchwałę o tym czy i jaką część zysku Spółki wykazanego w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, przeznaczyć na wypłatę dywidendy.
2.3. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki ustala dzień dywidendy oraz termin wypłaty dywidendy.
2.4. Dzień dywidendy wyznacza się w ciągu dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały o podziale zysku. Jeżeli uchwała wspólników nie określa dnia dywidendy, dniem dywidendy jest dzień powzięcia uchwały o podziale zysku.
2.5. Dywidendę wypłaca się w dniu określonym w uchwale o podziale zysku. Jeżeli uchwała ta takiego dnia nie określa, dywidenda jest wypłacana niezwłocznie po dniu dywidendy.
2.6. Podejmując decyzję o dniu dywidendy oraz terminie wypłaty dywidendy należy brać pod uwagę Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016 tj. dni te powinny być tak ustalone, aby okres przypadający pomiędzy nimi był nie dłuższy niż 15 dni roboczych. Ustalenie dłuższego okresu pomiędzy tymi terminami wymaga uzasadnienia.
2.7. Uchwała Walnego Zgromadzenia w sprawie wypłaty dywidendy warunkowej może zawierać tylko takie warunki, których ewentualne ziszczenie nastąpi przed dniem dywidendy.
3. Określenie sposobu ogłaszania informacji o uchwaleniu i warunkach wypłaty dywidendy
3.1. Informacja o zamiarze podjęcia przez Walne Zgromadzenie uchwały w przedmiocie wypłaty dywidendy oraz proponowana treść tej uchwały zostanie przekazana w formie raportu bieżącego za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Przekazywania Informacji (ESPI) oraz poprzez stronę internetową Spółki na co najmniej 26 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia, w którego porządku obrad znajdzie się podjęcie takiej uchwały.
3.2. W analogicznej formie Spółka niezwłocznie od zajścia zdarzenia przekaże informację o wysokości dywidendy, wartości dywidendy przypadającej na jedną akcję, liczbie akcji objętych dywidendą, dniu dywidendy oraz terminie wypłaty dywidendy.
4. Możliwość wypłat zaliczek na dywidendę
4.1 Zarząd może wypłacić akcjonariuszom zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy na koniec roku obrotowego, jeżeli Spółka posiada środki wystarczające na wypłatę i taką możliwość przewiduje Statut. Zarząd MIRBUD S.A. na podstawie uchwały Zarządu oraz za zgodą Rady Nadzorczej, może na podstawie §37 ust. 5 Statutu Spółki wypłacić akcjonariuszom Spółki zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy.
4.2 Spółka może wypłacić zaliczkę, jeżeli jej zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk. Zaliczka może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować Zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i akcje własne.
5. Wskazanie istniejących uprzywilejowań co do dywidendy
5.1 W Spółce nie występują żadne uprzywilejowania akcji co do dywidendy.